Dzień Dwujęzyczności w Polskiej Szkole Dokształcającej im. I. Paderewskiego w Glen Head, NY jest świętowany już od lat tradycyjnie w trzecią sobotę października. Uczniowie i nauczyciele poszczególnych klas przygotowują grupowe projekty w celu świętowania wartości dwujęzyczności jako szczególnego skarbu, który pielęgnujemy w naszej szkole. 

 

W najmłodszej grupie w tym roku uczniowie wykonali własnoręcznie polskie flagi i wyszli przed budynek szkolny aby manifestować ich polskość i znajomość języka polskiego. 

 

W pierwszej klasie uczniowie zaśpiewali wspólnie piosenkę „Polska Biało Czerwoni”. 

 

Dzień Dwujęzyczności w klasie 3 był świętowany przez uczniów wspólnym recytowaniem wierszyka o wspaniałych wartościach dwujęzyczności oraz śpiewaniem Hymnu Polskiego. Uczniowie przyszli ubrani do szkoły w biało-czerwonych kolorach oraz spędzili czas na pracach plastycznych związanych z oba krajami. 

 

Poniżej wierszyk recytowany przez uczniów klasy 3: 

 

Nie bój się ryzyka

Czytaj w dwóch językach! 

Jeden język to za mało

Dwóch języków ucz się śmiało 

Gdzie języków wiele 

Tam czekają przyjaciele!

 

Uczniowie 5 klasy naszej polskiej szkoły wykonali wspólny projekt - plakat w dwóch językach aby podkreślić ich dwujęzyczność w ramach świętowania Dnia Dwujęzyczności.

 

Klasa 7 w ramach Dnia Dwujęzyczności 2021 wykonała projekty plastyczne pod hasłem: Kocham Polskę i USA. Uczennice również zaśpiewały piosenkę ułożoną specjalnie z tej okazji przez nauczycielkę klasy pod tytułem „W polskiej szkole wszyscy uczniowie są jedną rodziną” oraz w grupach rozwiązywały quiz ze znajomości geografii Polski. Uczennice wykonały dużo pracy ale miały przy tym wiele radości i dumy z bycia Polkami i Amerykankami.

 

Dzień dwujęzyczności był dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły pracowitym dniem wypełnionym projektami, które pozwoliły na połączenie nauki z radością o naszych bogatych wartościach kulturowych i językowych. 


Polska Szkoła Dokształcająca

im. Ignacego Paderewskiego

319 Cedar Swamp Rd.

Glen Head, NY 11545

 

Dyrektor Szkoły:  Agata Strzelichowski

E-mail:  info@polskaszkolaglenhead.org

Tel:  516-399-0565

https://www.facebook.com/psglenhead

 

Parafia Św. Jacka

www.churchsthyacinth.com

Google Maps content is not displayed due to your current cookie settings. Click on the cookie policy (functional) to agree to the Google Maps cookie policy and view the content. You can find out more about this in the Google Maps privacy policy.

To translate this page from Polish, please launch the site in Chrome web browser. Next, right click anywhere on the page and select translate to [Language].