Z ciężkim sercem chcielibyśmy podzielić się z Państwem smutną informacją. Jak Państwo z pewnością zauważyli, na uroczystości zakończenia roku szkolnego 22 Maja nie była obecna nasza wielce zasłużona i wspaniała Ania Pogorzelska, która jest naszym szkolnym skarbnikiem. Ani nieobecność na naszej uroczystości była związana ze nagłą śmiercią jej Taty - Kazimierza Wiszowatego, który tragicznie zmarł w poprzedni wieczór 21 Maja w wypadku samochodowym. Osoby wśród naszej kadry i rodziców, które były świadome tego wypadku miały szczególnie trudny dzień ale mimo to wspólnie doprowadziliśmy szkolny rok do zakończenia aby uhonorować pracę Ani, która poświęca ogromnie dużo czasu i serca w naszą szkołę.

 

Bardzo prosimy Państwa o wsparcie Ani i jej rodziny - a wśród nich Ani dzieci, którzy uczęszczają do naszej szkoły - w tym trudnym okresie przez słowa otuchy, które można zamieścić na stronie domu pogrzebowego poprzez poniższy link. 

 

Wszelkie informacje o pochówku są załączone w poniższym linku. Szkoła zamówiła wieniec pogrzebowy w imieniu naszej szkolnej społeczności oraz Mszę Św. w Kościele Sw. Jacka w intencji Kazimierza Wiszowatego, Taty Ani, w niedzielę 30 Maja o godz. 10:15 oraz 6 czerwca o godz. 10:15.

 

https://www.moloneyfh.com/obituary/kazimierz-wiszowaty/

 

***

With a heavy heart, we would like to share some sad news. As you have certainly noticed, our wonderful school treasurer Ania Pogorzelska was not present at the school year-end ceremony on May 22. Her absence was due to the sudden death of her father - Kazimierz Wiszowaty, who tragically died the previous evening on May 21 in a car accident. Members of our staff and some parents who were aware of this accident were very saddened and distressed, but we worked together to bring the school year to an end to honor Ania's work, who devotes a lot of time and heart to our polish school.

 

We kindly ask you to support Ania and her family - among them her children and students in our school - in this difficult time with words of encouragement, which can be left on the funeral home's website - link below.

 

All information about the burial is provided in the link below. We ordered a funeral wreath on behalf of our school community and a Holy Mass at the of St. Hyacinth’s Church in Glen Head in memory of Kazimierz Wiszowaty, Ania’s Father, for Sunday May 30th at 10:15am and on June 6th at 10:15am.

 

https://www.moloneyfh.com/obituary/kazimierz-wiszowaty/

 

Visitation: 

Moloney's Holbrook Funeral Home

Wednesday 5/26, 2:00 pm - 4:00 pm and 7:00 pm - 9:00 pm

Thursday 5/27, 2:00 pm - 4:00 pm and 7:00 pm - 9:00 pm

 

Mass:

St. Isadore R.C. Church

Friday 5/28, 11:00 am

 

Cemetery:

St. Charles Cemetery

Friday 5/28

 

Polska Szkoła Dokształcająca

im. Ignacego Paderewskiego

319 Cedar Swamp Rd.

Glen Head, NY 11545

 

Dyrektor Szkoły:  Agata Strzelichowski

E-mail:  info@polskaszkolaglenhead.org

Tel:  516-399-0565

https://www.facebook.com/psglenhead

 

Parafia Św. Jacka

www.churchsthyacinth.com

Google Maps content is not displayed due to your current cookie settings. Click on the cookie policy (functional) to agree to the Google Maps cookie policy and view the content. You can find out more about this in the Google Maps privacy policy.

To translate this page from Polish, please launch the site in Chrome web browser. Next, right click anywhere on the page and select translate to [Language].