W sobotę, 19 października 2019, nasza szkoła obchodziła Polonijny Dzień Dwujęzyczności, który świętujemy w naszej szkole już po raz drugi. Dzień Dwujęzyczności ma na celu przypomnienie Polakom i ich rodzinom, zamieszkałym poza Polską, o wartościach wynikających z dwujęzycznej edukacji i jej znaczeniu w życiu Polonii. W tym dniu zorganizowaliśmy w naszej szkole specjalne projekty w celu świętowania dwujęzyczności jako cześć zajęć w klasach. 

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w naszej szkole pokazał kreatywność naszej kadry pedagogicznej oraz zdolności i entuzjazm naszych uczniów, którzy wykonali wiele ciekawych projektów z tej okazji. Uczniowie z wszystkich klas pokazali, że są dwujęzyczni - podwójnie fantastyczni. Na zakończenie obchodów Dnia Dwujęzyczności uczniowie otrzymali dyplomy za udział w tym corocznym polonijnym przedsięwzięciu.

 

Z okazji Dnia Dwujęzyczności nasza szkoła aktywnie współpracuje z polonijnym organizacjami i mediami oraz z Centralą Polskich Szkół w Ameryce aby przedstawić starania Polonii w pielęgnowaniu języka polskiego poza ojczyzną.Uczniowie w najmłodszej grupie zaśpiewali ulubioną piosenkę maluchów, czyli „Glowa, ramiona, kolana, stopy” w języku polskim i w języku angielskim. Nauczycielki tej klasy są znanymi piosenkarkami w naszej polonijnej społeczności i starannie przygotowały uczniów łącznie z choreografią oraz dekoracją klasy w symbole naszej polskiej kultury.


Na Polonijny Dzień Dwujęzyczności nasi dwujęzyczni - podwójnie fantastyczni uczniowie pierwszej klasy przygotowali dwujęzyczny wierszyk:

 

Ja do Ciebie po angielsku,

Ty po polsku do mnie mów. 

Może nam się kiedyś przydać 

Tych niewinnych parę słów:

 

Dzień Dobry! Good Morning! 

Dobranoc! Good Night!

Jak się masz? How are you?

W porządku! All right!


Z okazji obchodów tego dnia w naszej szkole uczennice klasy 5 wykonały piosenkę Polonijnego Dnia Dwujęzyczności:

 

Trzy ważne słowa,

każdy Polak to wyzna,

Ja w sercu zawsze chowam

– Bóg, Honor, Ojczyzna.

Polska Szkoła Dokształcająca

im. Ignacego Paderewskiego

319 Cedar Swamp Rd.

Glen Head, NY 11545

 

Dyrektor Szkoły:  Agata Strzelichowski

E-mail:  info@polskaszkolaglenhead.org

Tel:  516-399-0565

https://www.facebook.com/psglenhead

 

Parafia Św. Jacka

www.churchsthyacinth.com


To translate this page from Polish, please launch the site in Chrome web browser. Next, right click anywhere on the page and select translate to [Language].